Art.-No. 857-40582 | MB-AFN-PWB/BK-400MM
Copied
  • Suitable for use with the HellermannTyton AFN
  • External anchor points for 24 distribution drop fibres
  • Manufactured from powder coated stainless steel
  • Smaller footprint than MB-AFN/FFE-PWB-001
  • Designed not to exceed the width of the pole top
  • 53 x 186 x 384mm (D x W x H)
Application Used for mounting the AFN within an aerial network.
Colour Black (BK)
Material Stainless Steel (SS)
PART DESCRIPTION MB-AFN-PWB/BK-400MM
Package Content packed in bag
Product Family Pole/Wall/Facade Mounting Bracket
Product Group AFN Pole/Wall/Facade mounting bracket
Short Description AFN Pole/Wall/Facade mounting bracket
Technical Description The AFN 400mm mounting bracket is suitable for use with the Aerial Fibre Node. It provides secure anchoring for up to 10m of ultra-lightweight cable and 24 distribution drop fibres. The bracket is manufactured from powder coated stainless steel and designed not to exceed the width of the pole top. It can even be pre-loaded with the enclosures and then secured to the pole. The bracket has also been designed with a front-loading storage basket to allow for secure storage of excess cables.
Type MB-AFN-PWB/BK-400MM
Depth (D) 53mm
Height (H) 384mm
Width (W) 186mm