Art.-No. 859-24033 | RNU12-A-12M5LC1M
Copied
  • High fibre density: LC 12F, CS 18F, SN 24F per cassette
  • Multimode made with Corning® ClearCurve® Fibres
  • Rear MTP Elite connectivity
  • Factory terminated & tested
  • Best in class ultra low loss connectivity
  • Effortless plug & play system
  • Signal White RAL 9003
  • UL94 V0 compliant
Application High Density Fibre System, Data centre, AI, Enterprise, Co-Location, Hyperscale.
Colour Light Green (LTGN), White (WH)
Connector Colour Light Green (LTGN)
Connector Type LC Quad
PART DESCRIPTION RNU12-A-12M5LC1M
Package Content packed in pcs.
Performance Category Multimode, OM5 Multimode
Port count 12
Product Description RapidNet Ultra12 Cassette - 12F - Multimode OM5 - LC - 1x MTP(M) Polarity A
Product Family Ultra12 Cassette Assembly
Product Group Data Centre High Density Fibre System - Ultra12 Cassette Assembly
Short Description RapidNet Ultra12 Cassette - 12F - Multimode OM5 - LC - 1x MTP(M) Polarity A
Type RNU12-A-12M5LC1M
Depth (D) 120mm
Height (H) 12mm
Width (W) 94mm
Country of Origin SK
Dimensions W x H x D 94 mm x 12 mm x 120 mm